AUDUBON ARTISTS, INC.

at the Salmagundi Club, 47 Fifth Ave., NYC 10003

 AWARD WINNERS 

Annual Exhibition October 25th to November 5th, 2021

 Awards Juror: Michael Cagno, Executive Director &

Curator of the Noyes Museum of Art, NJ

 47 Total Awards – Please scroll down to see each media slideshow

Afghan Pashtun Tribesman, Michael Scherfen
Afghan Pashtun Tribesman, Aquamedia
Michael Scherfen, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor
« of 9 »

AQUAMEDIA AWARDS (9)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Aquamedia $500 & Medal

           Artist & Lot #26 MICHAEL SCHERFEN, Elected Member

           Title: Afghan Pashtun Tribesman

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Aquamedia $300 & Medal

           Artist & Lot #8 RANDY GLOBUS, Elected Member

           Title: Embracing My Demons

3. Honorary John M. Angelini Memorial Award in Aquamedia $500

           Artist & Lot #9 MARY ANN GOODWIN, Associate Member

           Title: Luxe Dreams        

4. Blick Art Materials Award in Aquamedia $300 Certificate

           Artist & Lot #11 TOM HEDDERICH, Elected Member

           Title: Forgotten Lane                                

5. Hella Bailin Honorary Memorial Award for Impressionistic Landscape $250

          Or Figurative Watercolor

           Artist & Lot #30 FRANK WEBB, Elected Member

           Title: Moulin Rouge   

6. Art Times Ad Award in Aquamedia $240 Certificate

           Artist & Lot #7 TSUN DOUNG, Associate Member

           Title: On the  Subway             

7. Frank Webb Award in Aquamedia $200

           Artist & Lot #5 KAR-KEAT CHONG, Associate Member

           Title: Frozen Falls

8. Helen Burger Memorial Award in Aquamedia $200

           Artist & Lot #25 ARLENE ROBBINS, Associate Member

           Title: Along the Tiber

 9. Atlantic Papers Materials Award in Aquamedia $200 Certificate

           Artist & Lot #22 ANN PEMBER, Elected Member

           Title: Exalted

Moonglows On The Beach, Julie Hopkins
Moonglows On The Beach, Collage Mixed Media
Julie Hopkins, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor
« of 6 »

COLLAGE & MIXED MEDIA AWARDS (6)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Collage & Mixed Media $500 & Medal

          Artist & Lot #11 JULIE HOPKINS, Elected Member

          Title: Moonglows on The Beach

 2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Collage & Mixed Media $300 & Medal

           Artist & Lot #7 JAMES DE PIETRO, Elected Member

           Title: Wheels of Time         

 3. Vincent J. Nardone, President Emeritus Award in Collage & Mixed Media $500

           Artist & Lot #3 LUCREZIA BIELER, Associate Member

           Title:  Hang Out to Dry            

 4. Michael Engel Audubon Artists Founders Award in Collage & Mixed Media $300

           Artist & Lot #15 VINCENT NARDONE, Honorary Member

           Title: Dancing Imagery from The Back Bay         

5. John Antonucci Memorial Award in Collage & Mixed Media $200

           Artist & Lot #10 MARGO FLETCHER, Associate Member

           Title: Tropicana

 6. Jeffrey Berman/ Denise Rolland Berman Award in Collage & Mixed Media $200                     

           Artist & Lot #21 SELMA STERN, Elected Member

           Title: Congregation

Falling Softly, Marian Sims Harris
Falling Softly, Graphics
Marian Sims Harris, Elected Member
Audubon Artists Silver Medal of Honor
« of 4 »

GRAPHIC AWARDS (4)

 1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Graphics $500 & Medal

           Artist & Lot #13 MARY WEBBER, Elected Member

           Title: Serenade by Moonlight

 2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Graphics $300 & Medal

           Artist & Lot #3 MARIAN SIMS HARRIS, Elected Member

           Title: Softly Falling       

 3. Old Print Shop Award in Graphics $300

           Artist & Lot #9 LESLIE OVECHKA, Elected Member

           Title: The Old Book Shop

 4. Giulia Palermo Memorial Award in Graphics $250

           Artist & Lot #10 BILL ROSS, Elected Member

           Title: Starlight

Fifth Avenue, James Harrington
Fifth Avenue, Oils
James Harrington, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor
« of 13 »

OILS & ACRYLICS AWARDS (13)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Oils & Acrylics $500 & Medal

           Artist & Lot #12 JAMES HARRINGTON, Elected Member

           Title: Fifth Avenue

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Oils & Acrylics $300 & Medal

           Artist & Lot #17 SARA KAPLAN, Associate Member

           Title: Shoe, Rug, Dawn

3. Honorary Daniel E. Greene Memorial Award in Oils & Acrylics $500

           Artist & Lot #3 DEL-BOURREE BACH, Elected Member

           Title: Time Traveler

4. Honorary Carmine F. Palermo Memorial Award in Oils & Acrylics $500

           Artist & Lot #43 CATHY STRAPP, Associate Member

           Title: Aquatica

5. Honorary David Beynon Pena Memorial Award in Oils & Acrylics $300

           Artist & Lot #35 LOUIS RICCIO, Elected Member

           Title: A Tribute to Nicolai

6. National Society of Painters in Casein & Acrylics Award $300

           Artist & Lot #8 NIAMH BUTLER, Elected Member

           Title: OMEN

7. Salvatore & Quinta Indiviglia Memorial Award in Creative Oil & Acrylics $200

           Artist & Lot #6 WILLIAM BRODY, Elected Member

           Title: While the Sun Shines

8. Katlan Family Award for a City Scene in Oils $200 

           Artist & Lot #10 CHRIS CONOVER, Associate Member

           Title: A Chelsea Morning

9. Salmagundi Art Club Award in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #32 STEVEN PARTON, Elected Member

           Title: SAFE

10. American Artists Professional League for Traditional Realism in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #46 THOMAS TORAK, Elected Member

           Title: Monica

11. Vincent Scola Family Award in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #39 PAULA SHIPMAN, Associate Member

           Title: Rose of Sharon

12. Elaine & James Hewitt Award in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #16 PATRICIA HUTCHINSON, Elected Member

           Title: Mary and Brandon

13. Gamblin Artists Colors Award in Oils (Oils Only) $150 Certificate

           Artist & Lot #23 YUN LI, Associate Member

           Title: Together

Golden Delicious, Susan Story
Golden Delicious, Pastels
Susan Story, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor Award
« of 8 »

 

PASTEL AWARDS (8)          

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Pastels $500 & Medal

           Artist & Lot #18 SUSAN STORY, Elected Member

          Title: Golden Delicious

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Pastels $300 & Medal

         Artist & Lot #15 JACQUELINE MEYERSON, Elected Member

         Title: Basket Case

3. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Gold Medal in Pastels $500 & Medal

           Artist & Lot #23 PHIL YEH, Elected Member

           Title: Ruby                

4. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Silver Medal in Pastels $300 & Medal

           Artist & Lot #20 LORI WEISENFELD, Associate Member

           Title:  Micaela       

5. Louisa Palermo Memorial Award in Pastels $250

           Artist & Lot #10 KAREN ISRAEL, Elected Member

           Title:  Holding Court

6. Jenny Lin Directors Award in Pastels $250

           Artist & Lot #11 DEBORAH LA FOGG DOCHERTY, Elected Member

           Title: Merlin

7. North America Pastel Artists Association Award in Pastels $200

          Artist & Lot #9 KARENE INFRANCO, Associate Member

           Title: Tom Nevers Sunset

 8. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Award of Merit in Pastels $200

           Artist & Lot #17 MARIE SHEEHY-WALKER, Elected Member

           Title:  At the Swimming Hole

Hush Puppy, Gwen Marcus
Hush Puppy, Sculpture Bronze
Gwen Marcus, Associate Member
Audubon Artists Gold Medal
« of 11 »

 

SCULPTURE AWARDS (7)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Sculpture $500 & Medal

           Artist & Lot #9 GWEN MARCUS, Associate Member

           Title: Hush Puppy

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Sculpture $300 & Medal

           Artist & Lot #6 DEBRA FRIEDKIN, Elected Member

           Title: Testament

 3. Marion & Gil Roller Memorial Award in Sculpture $1,000

           Artist & Lot #2 SERENA BATES, Associate Member

           Title: Up Dog

 4. Elliot Liskin Memorial Award for Academic or Realistic Sculpture $400

           Artist & Lot #1 DOUGLAS AJA, Elected Member

           Title: Tim

5. Council of American Artist Societies Traditional Figurative Gold Award $300

           Artist & Lot #14 SELVA S. SANJINES, Elected Member

           Title:  Rebirth of Life

6. Council of American Artist Societies Traditional Figurative Silver Award $250

           Artist & Lot #11 MARY ANN MOY, Associate Member

           Title:  Reflection   

 7. Diane & Jay Goldstein Award for Abstract Sculpture $250

           Artist & Lot #15 MIKLOS SEBEK, Honorary Member

           Title:  Elements of Biology