Announcing the 80th Annual Exhibition

Accepted Entries by Artist & Medium

 Winners to be announced on October 25, 2022

AUDUBON ARTISTS, INC.

at the Salmagundi Club, 47 Fifth Ave., NYC 10003

 AWARD WINNERS 

Annual Exhibition October 25th to November 5th, 2021

 Awards Juror: Michael Cagno, Executive Director &

Curator of the Noyes Museum of Art, NJ

 47 Total Awards – Please scroll down to see each media slideshow

Afghan Pashtun Tribesman, Michael Scherfen
Afghan Pashtun Tribesman, Aquamedia
Michael Scherfen, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor
« of 9 »

AQUAMEDIA AWARDS (9)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Aquamedia $500 & Medal

           Artist & Lot #26 MICHAEL SCHERFEN, Elected Member

           Title: Afghan Pashtun Tribesman

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Aquamedia $300 & Medal

           Artist & Lot #8 RANDY GLOBUS, Elected Member

           Title: Embracing My Demons

3. Honorary John M. Angelini Memorial Award in Aquamedia $500

           Artist & Lot #9 MARY ANN GOODWIN, Associate Member

           Title: Luxe Dreams        

4. Blick Art Materials Award in Aquamedia $300 Certificate

           Artist & Lot #11 TOM HEDDERICH, Elected Member

           Title: Forgotten Lane                                

5. Hella Bailin Honorary Memorial Award for Impressionistic Landscape $250

          Or Figurative Watercolor

           Artist & Lot #30 FRANK WEBB, Elected Member

           Title: Moulin Rouge   

6. Art Times Ad Award in Aquamedia $240 Certificate

           Artist & Lot #7 TSUN DOUNG, Associate Member

           Title: On the  Subway             

7. Frank Webb Award in Aquamedia $200

           Artist & Lot #5 KAR-KEAT CHONG, Associate Member

           Title: Frozen Falls

8. Helen Burger Memorial Award in Aquamedia $200

           Artist & Lot #25 ARLENE ROBBINS, Associate Member

           Title: Along the Tiber

 9. Atlantic Papers Materials Award in Aquamedia $200 Certificate

           Artist & Lot #22 ANN PEMBER, Elected Member

           Title: Exalted

Wheels of Time, James DePietro
Wheels of Time, Collage Mixed Media
James DePietro, Elected Member
Audubon Artists Silver Medal of Honor
« of 6 »

COLLAGE & MIXED MEDIA AWARDS (6)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Collage & Mixed Media $500 & Medal

          Artist & Lot #11 JULIE HOPKINS, Elected Member

          Title: Moonglows on The Beach

 2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Collage & Mixed Media $300 & Medal

           Artist & Lot #7 JAMES DE PIETRO, Elected Member

           Title: Wheels of Time         

 3. Vincent J. Nardone, President Emeritus Award in Collage & Mixed Media $500

           Artist & Lot #3 LUCREZIA BIELER, Associate Member

           Title:  Hang Out to Dry            

 4. Michael Engel Audubon Artists Founders Award in Collage & Mixed Media $300

           Artist & Lot #15 VINCENT NARDONE, Honorary Member

           Title: Dancing Imagery from The Back Bay         

5. John Antonucci Memorial Award in Collage & Mixed Media $200

           Artist & Lot #10 MARGO FLETCHER, Associate Member

           Title: Tropicana

 6. Jeffrey Berman/ Denise Rolland Berman Award in Collage & Mixed Media $200                     

           Artist & Lot #21 SELMA STERN, Elected Member

           Title: Congregation

Serenade by Moonlight, Mary Webber
Serenade by Moonlight, Graphics
Mary Webber, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor
« of 4 »

GRAPHIC AWARDS (4)

 1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Graphics $500 & Medal

           Artist & Lot #13 MARY WEBBER, Elected Member

           Title: Serenade by Moonlight

 2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Graphics $300 & Medal

           Artist & Lot #3 MARIAN SIMS HARRIS, Elected Member

           Title: Softly Falling       

 3. Old Print Shop Award in Graphics $300

           Artist & Lot #9 LESLIE OVECHKA, Elected Member

           Title: The Old Book Shop

 4. Giulia Palermo Memorial Award in Graphics $250

           Artist & Lot #10 BILL ROSS, Elected Member

           Title: Starlight

Fifth Avenue, James Harrington
Fifth Avenue, Oils
James Harrington, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor
« of 13 »

OILS & ACRYLICS AWARDS (13)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Oils & Acrylics $500 & Medal

           Artist & Lot #12 JAMES HARRINGTON, Elected Member

           Title: Fifth Avenue

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Oils & Acrylics $300 & Medal

           Artist & Lot #17 SARA KAPLAN, Associate Member

           Title: Shoe, Rug, Dawn

3. Honorary Daniel E. Greene Memorial Award in Oils & Acrylics $500

           Artist & Lot #3 DEL-BOURREE BACH, Elected Member

           Title: Time Traveler

4. Honorary Carmine F. Palermo Memorial Award in Oils & Acrylics $500

           Artist & Lot #43 CATHY STRAPP, Associate Member

           Title: Aquatica

5. Honorary David Beynon Pena Memorial Award in Oils & Acrylics $300

           Artist & Lot #35 LOUIS RICCIO, Elected Member

           Title: A Tribute to Nicolai

6. National Society of Painters in Casein & Acrylics Award $300

           Artist & Lot #8 NIAMH BUTLER, Elected Member

           Title: OMEN

7. Salvatore & Quinta Indiviglia Memorial Award in Creative Oil & Acrylics $200

           Artist & Lot #6 WILLIAM BRODY, Elected Member

           Title: While the Sun Shines

8. Katlan Family Award for a City Scene in Oils $200 

           Artist & Lot #10 CHRIS CONOVER, Associate Member

           Title: A Chelsea Morning

9. Salmagundi Art Club Award in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #32 STEVEN PARTON, Elected Member

           Title: SAFE

10. American Artists Professional League for Traditional Realism in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #46 THOMAS TORAK, Elected Member

           Title: Monica

11. Vincent Scola Family Award in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #39 PAULA SHIPMAN, Associate Member

           Title: Rose of Sharon

12. Elaine & James Hewitt Award in Oils & Acrylics $200

           Artist & Lot #16 PATRICIA HUTCHINSON, Elected Member

           Title: Mary and Brandon

13. Gamblin Artists Colors Award in Oils (Oils Only) $150 Certificate

           Artist & Lot #23 YUN LI, Associate Member

           Title: Together

Golden Delicious, Susan Story
Golden Delicious, Pastels
Susan Story, Elected Member
Audubon Artists Gold Medal of Honor Award
« of 8 »

 

PASTEL AWARDS (8)          

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Pastels $500 & Medal

           Artist & Lot #18 SUSAN STORY, Elected Member

          Title: Golden Delicious

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Pastels $300 & Medal

         Artist & Lot #15 JACQUELINE MEYERSON, Elected Member

         Title: Basket Case

3. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Gold Medal in Pastels $500 & Medal

           Artist & Lot #23 PHIL YEH, Elected Member

           Title: Ruby                

4. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Silver Medal in Pastels $300 & Medal

           Artist & Lot #20 LORI WEISENFELD, Associate Member

           Title:  Micaela       

5. Louisa Palermo Memorial Award in Pastels $250

           Artist & Lot #10 KAREN ISRAEL, Elected Member

           Title:  Holding Court

6. Jenny Lin Directors Award in Pastels $250

           Artist & Lot #11 DEBORAH LA FOGG DOCHERTY, Elected Member

           Title: Merlin

7. North America Pastel Artists Association Award in Pastels $200

          Artist & Lot #9 KARENE INFRANCO, Associate Member

           Title: Tom Nevers Sunset

 8. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Award of Merit in Pastels $200

           Artist & Lot #17 MARIE SHEEHY-WALKER, Elected Member

           Title:  At the Swimming Hole

Hush Puppy, Gwen Marcus
Hush Puppy, Sculpture Bronze
Gwen Marcus, Associate Member
Audubon Artists Gold Medal
« of 11 »

 

SCULPTURE AWARDS (7)

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor in Sculpture $500 & Medal

           Artist & Lot #9 GWEN MARCUS, Associate Member

           Title: Hush Puppy

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor in Sculpture $300 & Medal

           Artist & Lot #6 DEBRA FRIEDKIN, Elected Member

           Title: Testament

 3. Marion & Gil Roller Memorial Award in Sculpture $1,000

           Artist & Lot #2 SERENA BATES, Associate Member

           Title: Up Dog

 4. Elliot Liskin Memorial Award for Academic or Realistic Sculpture $400

           Artist & Lot #1 DOUGLAS AJA, Elected Member

           Title: Tim

5. Council of American Artist Societies Traditional Figurative Gold Award $300

           Artist & Lot #14 SELVA S. SANJINES, Elected Member

           Title:  Rebirth of Life

6. Council of American Artist Societies Traditional Figurative Silver Award $250

           Artist & Lot #11 MARY ANN MOY, Associate Member

           Title:  Reflection   

 7. Diane & Jay Goldstein Award for Abstract Sculpture $250

           Artist & Lot #15 MIKLOS SEBEK, Honorary Member

           Title:  Elements of Biology