2018 Awards & Sponsors

We Believe. There are diverse ways to any goal; that all may be right, and that none should be restricted. Audubon Artists wishes to acknowledge gratitude to the generous donors who have sponsored awards and to those who have graciously offered financial assistance.

Congratulations to the 50 Audubon Artists who won awards. There were 180 exhibiting artists in this year’s Annual Exhibition.

The Juror of the Awards is the acclaimed
Geri Thomas, Fine Arts Appraiser & Consultant

 

AQUAMEDIA  AWARDS  (9) ….30 Exhibitors

1. Audubon Artists Gold Medal of Honor       $ 500 & Medal

                ARTIST& LOT#: Lana Privitera  #25

                 TITLE: “Silk”                         

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor     $ 300 & Medal

                 ARTIST& LOT#: Marie Natale # 22

                TITLE: “Golden Glow on the A C Boardwalk”

 3. Honorary John Angelini Memorial Award in Watercolor       $ 500

             ARTIST&LOT#: Randy Globus # 7

                TITLE: “Heartstrings”   

 4. Hella Bailin Honorary Memorial Award for Impressionistic                              $ 250  

                Landscape or Figurative Watercolor

                 ARTIST&LOT#: Thomas Hedderich #8

                TITLE: “Playing the Palace” 

5. Honorary Marion Andrews Memorial Award in Aquamedia     $250

                ARTIST& LOT#: Michael Scherfen # 28

                TITLE: “Swiss Guard, Vatican City, Rome”

6. Dick Blick Art Materials Award in Aquamedia        $250 Merchandise Certificate                  

                ARTIST &LOT#: Sharon Way-Howard #30

                TITLE: “Bethesda Morning Reverie”             

 7.  Winsor & Newton/ ColArt Americas Inc. Award          $225 Merchandise           

                 ARTIST & LOT#: Lynn Kroll #14

                TITLE: “Nightwatch”

 8. Frank Webb Award in Aquamedia             $ 200 

           ARTIST & LOT# Diana Burchfield # 4

           TITLE:  ‘Composition”

9 . Jack Richeson & Co. Gold Brush Award in Aquamedia  $100 Merchandise Certificate

            ARTIST& LOT#: S. Chandler Kissell # 13

            TITLE: “Plumage”

 

 COLLAGE & MIXED MEDIA AWARDS  (7)……25 Exhibitors

  1. Audubon Artists Gold Medal of Honor       $ 500 & Medal

           ARTIST & LOT#: Joe Villa #24

            TITLE: “Rapunzel”

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor  $ 300 & Medal

          ARTIST & LOT# Vincent Nardone # 17

           TITLE: “Metedeconk River Escapade”

3. Michael Engel Audubon Artists Founders Award   $300

            ARTIST & LOT# Gail Postal #19

            TITLE: “Crystal”

4. Hononary  John Antonucci Memorial Award in Collage & Mixed Media $250

        ARTIST & LOT#: Jeffrey Berman # 2

        TITLE: “Subway Riders”

5. The Jeffrey Berman Directors Award in Collage & Mixed Media  $200

        ARTIST & LOT#: Carol Flax # 10

        TITLE: “View From the Green Door”

6. The Vincent Scola Family Award in Collage & Mixed Media   $200

         ARTIST & LOT#: Robert Pillsbury #18

         TITLE: “Evening Glow”

7. The Presidents Award for Innovative Collage / Mixed Media        $200

          ARTIST & LOT#:  Lynn Miller # 15

          TITLE: “The Way to A Mans Heart”

GRAPHIC AWARDS: (6)……….23 Exhibitors

1, Audubon Artists Gold Medal of Honor     $500 & Medal

     Sponsor: Audubon Artists

          ARTIST & LOT#: Christopher Ekstrom #5

          TITLE: “Early Morning Sunday”

 2. Audubon Artists Silver Medal of Honor        $300 & Medal

     Sponsor: Audubon Artists

           ARTIST & LOT#: Stanley Maltzman # 9

           TITLE: “The Pine Family 

3. The Old Print Shop Graphics Award     $300

             ARTIST & LOT#: Arline Reimann #14

             TITLE: “Kokopeli & Gila”

 4. Giulia & Louisa Palermo Memorial Award in Graphics   $225

           ARTIST & LOT#: Takayo Noda # 10

            TITLE:  “Mirage”

 5. Art Times Ad Award in Graphics $240 Certificate

           Artist & LOT#: Diego Lasansky # 8

            Title: “Air and Simple Gifts”

 6. Gamblin Artists Colors Printmaking Award $150 Merchandise Cert.

            ARTIST & LOT#: Bill Ross # 15

            TITLE: “Gothic Bonsai”

 

OILS & ACRYLICS AWARDS (12)……..51  Exhibitors

1 . Audubon Artists Gold Medal of Honor   $ 500 & Medal

        ARTIST & LOT#: Gabriela Dellosso # 10

         TITLE: “Self-Portrait: Painting and Poetry”

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor                          $300 & Medal       

         ARTIST & LOT#: Nam Soon Kim # 24

         TITLE: “New York Brooklyn Old Naval”

3. Honorary David Beynon Pena Memorial Award in Oils & Acrylics $500

          ARTIST & LOT#: Thomas Torak # 46

         TITLE: “Crystal”

4. Daler-Rowney/MaiMeri/Canson Papers Winners Choice Award   $500 Merchandise Certificate

         ARTIST & LOT#: Rick Perez # 39

         TITLE: “Portrait of Stephen”

5. Giovanni Martino Family Award For Realistic Landscape in Oils          $300

         ARTIST & LOT#: Nadia Klionsky # 28

         TITLE:  “Sunlit Path”

 6. The National Society of Painters in Casein & Acrylics              $300

          ARTIST &LOT #: Michael Budden # 5

           TITLE:  “Evening Vendor, NYC”

 7. Katlan Family Award for a City Scene in Oil    $200 

           ARTIST & LOT#: Nina Martino # 35

          TITLE: “Sculler & Mascot on the Schuylkill River”

  8. The Salmagundi Art Club Award in Oils or Acrylics  $200                                                  

            ARTIST & LOT#: William Kennon #23

            TITLE: “ Westbeth-Basement”

 9. American Artists Professional League for Traditional Realism                      $200

            ARTIST & LOT#: Melinda Saminski # 42

            TITLE: “Live at Matt Molloy’s”

10.  Elaine & James Hewitt Award in Oils & Acrylics $200

             ARTIST & LOT#: Susan Hotard # 20

             TITLE: “Emmie”

11. Gamblin Artists Colors Award $160 Merchandise Cert.

           ARTIST & LOT#: Bonnie Christy # 7                                                                                                 

           TITLE:   “Magnolia”

12. Jack Richeson & Co. Gold Brush Award                        $125 Merchandise Cert.

             ARTIST & LOT#: Arlene Newman # 37

             TITLE:  “Metal and Onions”

 

PASTELS AWARDS (9)…… 29 Exhibitors          

1.Audubon Artists Gold Medal of Honor           $500 & Medal

            ARTIST & LOT#:  Karen Israel #14

             TITLE: “Out of A Dream

2. Audubon Artists Silver Medal of Honor      $300 & Medal

              ARTIST & LOT#: Nancy Yang # 28

              TITLE: “Sand Play”

3. Art Spirit Foundation /Dianne Bernhard Gold Medal in Pastels      $500 & Medal

              ARTIST & LOT#: Susan Story # 24

               TITLE: “Heavy Snow”

4. Art Spirit Foundation/Dianne Bernhard Silver Medal       $300 & Medal

               ARTIST & LOT#: Jacqueline Meyerson # 21

               TITLE: “Derailed”

5. Jenny Lin Directors Award in Pastels                                                $250

               ARTIST & LOT#:  Jason Chang # 4

               TITLE:  “Halloween Series”

6. North America Pastel Artists Association Award                               $200   

                 ARTIST & LOT#: Judith Leeds # 17

                TITLE:  “Seize the Day”

7. Art Spirit Foundation/ Dianne Bernhard Award of Merit in Pastels $200                           

                ARTIST & LOT#: Chin-Hwa Huang # 12

                TITLE:  “Strawberry Farm” 

8. Jack Richeson & Co. Gold Brush Award in Pastels   $150 Merchandise Certificate

               ARTIST & LOT#: Marlene Wiedenbaum # 25

                TITLE: “Rock Hill East Meadow Hay”

9 . Atlantic Papers Materials Award in Pastels          $100 Merchandise Certificate                                                                                                                              

                ARTIST & LOT #: Marie Sheehy-Walker #23

                TITLE:  “The Ginger Jar”   

                

SCULPTURE AWARDS:  (7)……22  Exhibitors

1.Audubon Artists Gold Medal of Honor                                     $500 & Medal

             ARTIST & LOT#: Miklos Sebek # 20

            TITLE: “Multicellular”

 2. Audubon Artists Silver Medal of Honor                $300 & Medal

             ARTIST & LOT#: Anthony Padovano #17

            TITLE:  “Beautiful Design”

 3. The Marion & Gil Roller Memorial Award in Sculpture                        $1000

             ARTIST & LOT#: Lee Hutt #12

            TITLE: “Interpretation 1”

   4. The Elliot Liskin Memorial Award for Academic or Realistic Sculpture           $400

             ARTIST & LOT#: Glenn Marlowe # 15

            TITLE: “The Lovers”

  5. Council of American Artist Societies Traditional Figurative Gold Award  $300

             ARTIST & LOT#: Douglas Aja #1

            TITLE: “Dionysus”

  6. Council of American Artist Societies Traditional Figurative Silver Award $200

             ARTIST & LOT#: Gwen Marcus # 14

            TITLE:  “Basket Weaver”  

 7. Rhoda Sherbell Sculpture Award for Realistic Portraiture           $200                                         

            ARTIST & LOT#: John Balsamo # 4

            TITLE: “Portrait”